Стопанската история изследва специфичните особености в отделните епохи на историческото развитие на стопанствата и различните стопански системи. И тъй като е очевидно е, че не всички индивиди и общества са еднакво успешни в своето икономическо развитие, стопанската история се опитва да си отговори на въпроса, защо определени държави и народи са богати, а други бедни?
Сред конкретните проблеми, с които се занимава дисциплината са: разделението на труда и неговото влияние върху производството, еволюцията на отделните стопански отрасли, разпределението на благата между членовете на дадено общество, ефективността в използването на природните ресурси, влиянието на технологиите върху стопанското развитие, ролята на институциите и стопанската политика върху икономиката и др. Разглеждат се и доста чисто икономически въпроси като: ролята и мястото на пазарите, пазарите на труда и финансовите пазари, данъците и тяхното влияние върху икономиката, и една доста актуална тема - причините и последиците от икономическите и финансови кризи.
Периодизация.
Периодизацията на човешката история и в частност – на Стопанската история, е
нещо твърде сложно, противоречиво и субективно. Затова не може да се налага една абсолютна, универсална периодизация, която да се отнася за всички части на
света. Най-общо са се оформили два принципно различни подхода към този въпрос - формационен и цивилизационен.
Формационен подход
Представителите на този подход приемат, че цялостното историческо развитие на човечеството е постъпателно от по-нисши и примитивни форми на обществена организация и производство към по-висши и съвършени. Философската основа на техните възгледи са т.нар. диалектически материализъм и теоретическите разработки на К. Маркс, Фр. Енгелс и Вл. Ленин.
Според тях историческото развитие на човечеството е подчинено на предварително зададена матрица и преминава през пет етапа:
- Първобитнообщинен строй - започва от зората на човечеството и продължава до 5 - 4 хилядолетие преди Хр.
- Робовладелски строй - от 4 хилядолетие преди Хр. и продължава до унищожаването на Западната Римска империя през 5 в. след Хр.
- Феодален строй - от 5 в. до Английската буржоазна революция през 40-те години на 17 в.
- Капитализъм - от 40-те години на 17 в. до 1917 г., когато на власт в Русия идват болшевиките(комунистите).
- Социализъм - от 1917г. в Русия, а след ВСВ се разпростира в Източна Европа и др. части на света.
Цивилизационен подход
Сред новите теории за историческото и стопанското развитие са т. нар. теории за цивилизациите. Тези теории, вече не се опитват да определят универсални закони или сходни формации в развитието на стопанските и обществените отношения на човечеството. Те разглеждат отделни човешки цивилизации, развивали се в различно време, при различни географски, природни, стопански, климатични и обществени условия. Тези различни условия са наложили и различни форми на стопанска организация и стопански отношения, които не могат да се обясняват с универсални закони и периоди.
![]() |
Освалд Шпенглер |
![]() |
Арнълд Тойнби |
Изложените дотук периодизации и обществено-икономически модели са само малка част от съществуващите теории и концепции в стопанската история. Те показват разнообразието на идеи и разбирания, без да стремят да налагат някой модел като единствено правилен. Авторът е напълно съгласен с мисълта на видния български стопански историк Любен Беров, че до Великите географски открития(15-ти в.) е невъзможно да се разработи универсална периодизация на световната стопанска история.
Дисциплината Стопанска история заема важно място в системата на икономическата наука. Познаването на икономическата история позволява да се изследват историческите корени на съвременните социални и икономически проблеми. Изучаването на историята на световната икономика има голямо практическо значение, тъй като се опира на натрупания в миналото стопански опит, което позволява адекватно да се оцени текущата икономическа ситуация и да се вземат правилните решения.
Списъка с използвана литература:
- Книга: Увод в стопанската история - Евгени Костов, Лиляна Велева и колектив
- Уеб-страница: Стопанска история - предмет и периодизация, доцент Димитър Димитров http://www.kaminata.net/stopanska-istoriya-predmet-i-periodizatsiya-t64892.html
Няма коментари:
Публикуване на коментар